Staré pečivo nepatří do koše
Jak správně nakoupit pečivo
Pečivo je potravina určená k přímé spotřebě nikoli k dlouhodobému skladování, proto je vhodnější nakupovat pečivo v menším množství a častěji než se jím předzásobovat. Obecně platí, že rohlíky a housky z bílé pšeničné mouky tvrdnou rychleji než pečivo, kde převažuje žitná mouka. Housky a rohlíky je tedy opravdu vhodné sníst začerstva, zatímco chléb nám doma pár dnů vydrží. Kupujte raději chléb v celku než krájený, vydrží vám déle měkký.
Jak správně skladovat pečivo
Housky a rohlíky je opravdu nejlepší zkonzumovat co nejdříve po nákupu, ale chléb můžeme bez problému jíst i několik dní. Ideální teplota pro jeho skladování se pohybuje mezi 20 a 25 °C. Doporučujeme chléb zabalit do čisté utěrky nebo plátýnka, aby mohl dýchat.
Skladování pečiva v igelitovém sáčku není optimálním řešením, pokud už sáhnete po pytlíku, tak po tom papírovém. V mikrotenovém sáčku pečivo sice pomaleji tvrdne, ale rychleji tzv. gumovatí. K dostání jsou i bavlněné sáčky, které jsou pro uchovávání pečiva vhodné.
Co když pečivo přece jen zbyde
Občas se to stane asi každému... S nákupem pečiva to přeženeme a za pár dní se nám v kuchyni množí ztvrdlé kousky, které už jen tak nesníme. Co s nimi? Pokud nejsou napadeny plísní, pak je rozhodně nevyhazujte! V kuchyni vám totiž můžou ještě skvěle posloužit.
Strouhanka
Jak jinak. Udělat z tvrdého pečiva strouhanku napadne téměř každého. Ale upřímně, kolik z vás se do přípravy nakonec pustí? Přitom nejde o nic složitého – stačí pečivo nakrájet, rozmixovat v mixéru a je hotovo. Strouhanku skladujte ve skleněné nebo plastové nádobě vždy pečlivě uzavřenou.
Náš tip: Ideální je před rozemletím pečivo ještě dosušit v troubě, pak vám strouhanka vydrží déle.