Staré pečivo nepatří do koše

Pečivo se v našich domácnostech bohužel vyhazuje velmi často a to úplně zbytečně. Stačí vědět, jak pečivo správně nakoupit, skladovat a případně, jak ho zpracovat, když už není vhodné k přímé spotřebě.

Jak správně nakoupit pečivo

Pečivo je potravina určená k přímé spotřebě nikoli k dlouhodobému skladování, proto je vhodnější nakupovat pečivo v menším množství a častěji než se jím předzásobovat. Obecně platí, že rohlíky a housky z bílé pšeničné mouky tvrdnou rychleji než pečivo, kde převažuje žitná mouka. Housky a rohlíky je tedy opravdu vhodné sníst začerstva, zatímco chléb nám doma pár dnů vydrží. Kupujte raději chléb v celku než krájený, vydrží vám déle měkký.

 

Jak správně skladovat pečivo

Housky a rohlíky je opravdu nejlepší zkonzumovat co nejdříve po nákupu, ale chléb můžeme bez problému jíst i několik dní. Ideální teplota pro jeho skladování se pohybuje mezi 20 a 25 °C. Doporučujeme chléb zabalit do čisté utěrky nebo plátýnka, aby mohl dýchat. 

Skladování pečiva v igelitovém sáčku není optimálním řešením, pokud už sáhnete po pytlíku, tak po tom papírovém. V mikrotenovém sáčku pečivo sice pomaleji tvrdne, ale rychleji tzv. gumovatí. K dostání jsou i bavlněné sáčky, které jsou pro uchovávání pečiva vhodné.

Co když pečivo přece jen zbyde

Občas se to stane asi každému... S nákupem pečiva to přeženeme a za pár dní se nám v kuchyni množí ztvrdlé kousky, které už jen tak nesníme. Co s nimi? Pokud nejsou napadeny plísní, pak je rozhodně nevyhazujte! V kuchyni vám totiž můžou ještě skvěle posloužit.


Strouhanka

Jak jinak. Udělat z tvrdého pečiva strouhanku napadne téměř každého. Ale upřímně, kolik z vás se do přípravy nakonec pustí? Přitom nejde o nic složitého – stačí pečivo nakrájet, rozmixovat v mixéru a je hotovo. Strouhanku skladujte ve skleněné nebo plastové nádobě vždy pečlivě uzavřenou.


Náš tip: Ideální je před rozemletím pečivo ještě dosušit v troubě, pak vám strouhanka vydrží déle.

Sekaná 

Starší pečivo skvěle využijete i při pečení sekané. Před samotnou přípravou pečeně vložte na kostky nakrájené rohlíky na 15 minut do mléka, poté je jemně vymačkejte a přimíchejte k osolenému a opepřenému mletému masu. Maso můžete společně s pečivem ještě jednou semlít. Sekaná pak bude vláčnější, hustší a kompaktnější. Doplňte vajíčkem, cibulí, česnekem, majoránkou a nechte zapéct.

 

Knedlíky

Je houskový knedlík vaší oblíbenou přílohou? Pak oceníte tento jednoduchý tip. Rohlíky či housky, které už nebudete jíst, nakrájejte na kostičky, důkladně usušte a uskladněte do uzavíratelné sklenice. Až budete potřebovat přílohu k vaší oblíbené omáčce, jako když najdete...

Žemlovka

Ze staršího pečiva můžete bez problému upéct vynikající žemlovku, kterou ocení nejen vaše děti. Každý má svůj oblíbený recept. Můžete se držet tradičních jablek a tvarohu. Nebo můžete žemlovku ozvláštnit jinými druhy ovoce, přidat ořechy nebo mléko nahradit smetanou. Záleží jen na vás.

 

Chlebové krutony

Chlebové krutony dokážou skvěle pozvednout vaše polévky a saláty. Jejich příprava není vůbec složitá a bez problémů k ní můžete využít chleba, který už byste jen tak nejedli. Chléb nakrájejte na kostičky stejné velikosti, kostičky obalte ve směsi olivového oleje, soli a česneku, rozložte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte dozlatova na 180 °C asi 15 minut. Poté nechte vychladnout, uskladněte v uzavíratelné plastové nebo skleněné dóze a použijte, kdykoli se budou hodit.

 

Chlebové lupínky

Připravte si domácí zobání k televizi. Starší pečivo nakrájejte na tenké plátky, ty promíchejte ve směsi olivového oleje, česneku, soli, pepře a vašeho oblíbeného koření. Následně lupínky vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem a nechte zapéct v troubě.