Na co je potřeba se s přicházejícím věkem zaměřit?

Stárnutí je zcela přirozený proces, při kterém dochází k úbytku fyzických a psychických sil, což má za následek zvýšené riziko různých onemocnění. Snahou každého z nás je vést plnohodnotný život bez komplikací. K tomu zásadním způsobem přispívá zdravý životní styl. Zdravá výživa je nezbytná pro plné využití potenciálu i v seniorském věku, napomáhá uzdravování, případné rehabilitaci po prodělané nemoci nebo operaci. Velmi důležitý je i pohyb a pitný režim.


Jak se správně stravovat v pokročilém věku Vám poradí naše nutriční terapeutka Hana Střítecká.



Kdo je Ing. Hana Střítecká, Ph.D. :

  • diplomovaná nutriční terapeutka,
  • ředitelka spolku FÉR potravina,
  • odborná garantka projektu S dětmi proti obezitě,
  • vysokoškolská pedagožka – působí na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity Obrany v Hradci Králové a přednáší na Lékařské fakultě v Olomouci.

Dbejte na dostatečnou výživu.

Senioři potřebují stravu bohatou na vitamíny, minerální látky, zejména vápník, zinek, selen a dostatek bílkovin. Důležité je doplňovat i omega 3 mastné kyseliny. Vhodné jsou ryby, hovězí a telecí maso nebo luštěniny a semínka. Dalším zdrojem bílkovin a vápníku jsou pak mléčné výrobky. Vitamíny najdete v ovoci a zelenině.

Z čeho můžete vybírat?


  • Velký výběr masa z českých chovů najdete v produktové řadě DOBRÉ MASO.
  • Široký výběr rybích výrobků, které najdete pod značkou GRAN MARE.
  • Tvarohy, jogurty a jiné mléčné výrobky si vyberte z produktové řady BONI
  • Chutné a vyzrálé sýry s vyšším podílem bílkoviny si vychutnáte díky značce SAN FABIO.
  • Celoročně můžete vybírat ze sezónního ovoce a zeleniny od našich českých farmářů, ale také díky značce MY BIO.
  • Omega 3 mastné kyseliny můžete doplnit mimo jiné i semínky, které najdete mezi produkty NATURALIA.

Dodržujte pitný režim.

U seniorů dochází ke snížení pocitu žízně a tím i omezení příjmu tekutin. To může vést k dehydrataci organismu, bolestem hlavy, zhoršenému soustředění, stavu zmatenosti, ale třeba i vysychání sliznic, a tedy snazšímu průchodu infekcí. Čím pravidelně doplňovat tekutiny a předcházet tak problémům?

Ke každodennímu pití se hodí pramenitá voda TANJA z Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Ochutit ji můžete bylinkami, bobulovitým ovocem nebo třeba okurkou.


Další variantou můžou být neslazené bylinkové či zelené čaje z řady KOUZELNÝ ČAJ.


Část pitného režimu můžou pokrýt 100% ovocné či zeleninové džusy z řady PURISSIMA, které kromě tekutiny dodají i energii.

Jak tedy na vitální stáří?

Obecně platí, že strava by měla být vyvážená, pestrá, s převažujícím podílem základních, neochucených, potravin. Na talíři by se mělo objevovat dostatečné množství ovoce a zeleniny s ohledem na aktuálně potřebné živiny. Strava by také měla být vhodně kulinářsky upravená, aby byla co nejlépe stravitelná. Společně s dodržováním pitného režimu a přiměřeným množstvím pohybových aktivit tak jdeme naproti spokojenému životu ve stáří.

Podívejte se i na další článek nutriční terapetuky Hany Střítecké